מקושרים, אבל יותר מדי

אתר "מקושרים" הצטרף עכשיו לקפה דה-מרקר בתור אתרים שאני לא מתחברת לחשבון שלי בהם.

למה?

ככה [קליק]
(רשימת עשרת האחרונים שצפו בפרופיל שלך)

מזמן לא התחברתי לאתר הזה, שנראה משעמם משהו ממילא. היום כן. והיום הבחנתי בכפתור שבעצם מבטא מעקב אחרי כל צעד של גולשי האתר והצגת תוצאות המעקב לציבור. לא פחות! ואם הסתכלתי על פרופיל של מישהו שאני לא אוהבת, למה בדיוק הוא רואה את זה?
יותר מכך, זה שלא הבחנתי בכך עד כה בעייתי. זה אומר שאפילו אם הם אומרים איפה שהוא שהם מתכוונים לשחק באח גדול, הגולשים לא רואים את זה והם יגלשו באתר בלי לדעת שמסתכלים עליהם.

אותו הדבר קרה בקפה דה מרקר.
יום אחד קיבלתי מסר ממישהו: ראיתי שביקרת בקבוצה שלנו, רוצה להצטרף?
מה זאת אומרת "ראיתי שביקרת"? למה פעולת קריאה שלי גוררת מודעות לזה מצד אחרים ותגובות?!
(רגע, ומה אם לא הייתי יודעת מה זה BDSM והייתי מסתכלת בקבוצה לגלות? היה יכול להפתח שם שרשור "גליה ברוכה הבאה לחובבי הBDSM"?)

זו תפיסה שגויה של האינטראקציה של המשתמש עם האתר באופן בסיסי.

יצא לכם פעם לעשות משהו מפגר לבד בבית, כי אף אחד לא רואה? איך הייתם מרגישים אם היתה שם מצלמה? טייפ? אם הייתם מקבלים דיווח על כמות השירים שאתם שרים במקלחת או על מגוון הז'אנרים שבחרתם?
יש מקרים שבהם אנחנו לא רוצים תיעוד, למרות הטירוף לתעד שעולם הווב 2.0 יוצר. לפעמים אנחנו לא רוצים תגובה, לא רוצים שיספרו, יכמתו ויוציאו מאתנו סטטיסטיקות. לא רוצים שכשאנחנו עושים פרצופים למראה אחר כך נקבל גלריה שלהם + שאלה אם אנחנו רוצים להעלות לפליקר. תמונות שצילמנו בכוונה תחילה כן, אבל לא כל פסיק בחיים.

ואלא אם אתר רוצה לדחות אותנו, יש לו אינטרס לגרום לנו להרגיש נוח. אתם צופים בי? צעד פרטי שלי הוקלט לצפיה עתידית? מישהו יודע מה קראתי? זו כנראה לא הסביבה הטבעית שלי אלא אולפן הקלטות בצבעי פסטל. בה ביי.

18 תגובות על מקושרים, אבל יותר מדי

 1. תומר הגיב:

  "מקושרים" הולך בדרכו של "חבר'ה" – אתר חברתי שבשלב כלשהו כמעט כל המדינה רשומה בו, אלא שלאחר תקופה קצרה בצמרת הוא מתחיל לדעוך, ולבסוף נעלם לחלוטין מהנוף הישראלי. יש לי חשבון במקושרים, אבל נכנסתי אליו לפני שנה במקרה הטוב. לחשבון שלי בחרבר'ה לדעתי לא נכנסתי כבר כפול זמן מזה, ולהערכתי אפילו את כתובת הדואר האלקטרוני אין להם, אחרת הייתי מקבל עדכוני "איפה אתה ולמה אתה לא מתחבר? אולי אפשר למכור לך שואב אבק במחיר מבצע?".

  אגב, שמת לב שראינו אותך היום מסתובבת בפינות נידחות ברשת, אבל לא זכינו לקבל ממך שום יחס? לא יפה. 😉

 2. ailaG הגיב:

  זה בגלל שאתם בפינות נידחות 😛 (אז, אממ, שכחתי מהחלון. למרות שהוא קפץ בדוק ולא הפסיק)

  חבר'ה כבר הזדקן עד שמת.. מקושרים וחבריו ימותו לא בגלל בעיות הפרטיות, שהרבה גולשים לא מודעים אליהן (ואז מגלים אותם ונכנסים לפאניקה שכל האינטרנט הזה מפרסם בריש גלי את תוצאות בדיקת הטחורים שלהם. איך? טלפתיה) – הוא ימות בגלל שבישראל יש נטיה לא בריאה לראות משהו מגניב ולעשות יותר מדי עותקים שלו.

  יוטוב הצליח? פה קמו פליקס, קשת, רשת ועוד איזה ארבעים.
  רשתות חברתיות הצליחו? ….

 3. איתך במאבקך הצודק. למרות שאמאזון, למשל, בנוי על מעקב אחרי הפריטים שאת רואה, וכך מציע כל מיני הצעות לדברים שאולי יעניינו אותך. לפחות באמזון לא מפרסמים את זה למשתמשים אחרים.

  ואיתך גם במאבקך בטוקבקיסטים.

 4. e-magine הגיב:

  אני הולך להיות יותר חריף ממך. אני מסכים איתך שהדרך של האתרים האלה היא דרך נפסדת. אבל:
  א. כשג'ימייל התחיל עם ניתור מילים, כל העולם קפץ. היום כל העולם משתמש בג'ימייל ושותק. בפועל הניתור שלהם לא רע. אם למשל אכתוב לך מייל ובו יהיה כתוב שאני מחפש מלון בטרקינידד וטובגו, מייד אקבל בצד כתובות של אתרים שמציעים לי מלונות שם.
  ב. השאלה מה את מחפשת באתרים מסוג קפה ומקושרים. את קפה אני מכיר, טכנית גוע ביותר, גם עיצובית לטעמי גרוע, אך אפשר להנות ממנו בתחומים מסויימים, כי מי שמחפש ניראות ברשת, מקבל אותה בשפע. למקושרים אולי נכנסתי פעם. לא זוכר אפילו.
  ג.בדה מרקר קיבלתי הזמנות לכתוב, אבל רק בקהילות שכבר כתבתי. משהו בסגנון: למה אתה לא כותב יותר? אני גם מקבל שם מלן הזמנות לקרוא בלוגים שאני לא רוצה לקרוא גם אם ישלמו לי.
  ד. התופעה שאת מתארת מגלמת בתוכה את הטפשות ואת גסות הרוח הישראלית ביחד. מצד שני, היות ואני ישראלי ולא מחוסר ברירה, כנראה שאין הרבה מה לעשות, אלא לעשות את מה שאת עושה עכשיו וזה למחות נגד התופעה הזאת של המציצנות והפגיעה בפרטיות, ולקוות שאנשים יתחילו להבין כמה שהיא פסולה ויתחילו למחות ולהחרים אתרים שנוהגים כך.

 5. ניר טייב הגיב:

  אתר מקושרים הוא אתר חברתי ואתר הכרויות על הדרך. אם היה נראה שמישהי התעניינה בחיפוש בפרופיל ובדקה אותו, זה אומר שיש התעניינות מסוימת מצידה, אבל ישראליות לא יתחילו עם בנים, לרוב, אז הבן שראה את זה ברשימה במידה והיא מעניינת אותו ינסה להתחיל איתה דרך המסרים / תמונות וכו' שהיא מציגה.

  אני לא חושב שזו חדירה לפרטיות, כי אם זו הייתה חדירה לפרטיות – לא היית משתמשת גם בפייסבוק, שיש בו גם אפליקציה שעושה את זה, ומודיע לכל העולם ואשתו על משהו ששיתפת (כתבת תגובה בפרופיל של חבר אחר שלי, זה ידווח לי).

 6. ailaG הגיב:

  אבל אם כותבים תגובה, עושים פעולה שאנשים אחרים יראו. זה שונה.
  אם אנחנו קוראים משהו, אנחנו לא מצפים שמישהו יראה שקראנו. אם אנחנו כותבים, אנחנו מראש מצפים שמישהו (החבר, חברים שלו) יקרא מה שכתבנו וזה עיקר הבעיה.

  בפייסבוק יש או היתה אפליקציה שבודקת מי הסתכל בפרופיל, זה נוגד את ה TOS של אפליקציות. על זאת שאני יודעת הכריחו אותם לא להראות מי קרא, וגם לשנות קצת את הסטטיסטיקות כדי שלא יהיה ניתן להסיק מהן על הקוראים בפרופיל.

 7. ניר טייב הגיב:

  הם בדיוק הוסיפו אפשרות כזאת של הסתרה, ואז זה בחירה שלך אם להיות אנונימית או לא.
  "חדש! מעתה תוכלו להסתכל לאחרים בפרופיל בלי שהם ידעו שצפיתם בהם "

  אני חושב שאם בברירת מחדל זה היה אנונימיות ובלי אפשרות להסתכל זה היה הורג את האתר.
  זה שקול לזה שמסתכלים על מישהי בבר והיא שמה לב לזה, או להיפך.

 8. ניב הגיב:

  אני מאוד נהנתי ליקרוא את המיכתבים של כולם.

 9. ניב הגיב:

  היי מה נישמה?

 10. גיא הגיב:

  מקושרים לפי דעתי מאד משקיעים בפרטיות של הגולש ואופציית העידכון שהזכרת קודם גם כן ניתנות להסתרה.
  אני למשל הורדתי את כל הצ'ק בוקסים ואף אחד לא יודע שהגבתי בכתבה או בתמונות של אחרים(לא שאיכפת לי כי גם כה זה מעדכן רק את החברים אבל עשיתי את זה כדי שלא ישגעו אותי).
  מלבד זה זה כלי חמוד שהולך ומשתפר,כמו מייל מגניב כזה שתמיד נחמד להיכנס ולהציץ.
  להשוות אותו לחברה זה עלבון,חבר'ה לא הגיעו לקרסוליים של מקורים מבחינת תכונות ואפשרויות ביצוע ולכן גוועו באותה המיהורות שהם עלו.
  מקושרים פייס בוק מיי ספייס וכל הרשתות שבאמת משקיעות בפיתוחים כל הזמן ישארו פה עוד הרבה מאד זמן,וגם אם הרבה יעזבו את הרשת הרבה מצטרפים חדשים יכנסו שוב.
  טבעה של מחזוריות.
  מה שיקרה פה בעתיד ורואים זאת יותר ויותר בעולם היא העובדה שהקהל הבוגר יותר יבין שאין לוזמן בכלל להתנהל ברשתות החברתיות ואילו הקהל הצעיר יותר ישרוץ שם יותר ויותר.וזה כוח עצום לבעלי אתרים שכאלו.

 11. דרור הגיב:

  טוב בנינו בתור גברים אנחנו אוהבים כוסיות אין מה לעשות הכוסיות קובעות מה שווה ומה לא…
  עכשיו זה עובד ככה איפה שיש כוסיות לשם אנחנו הגברים מגעים כי אין מה לעשות אנחנו לא יכולים לחיות בלעדיהם
  ואז מתפתחות שמועות על מקום שבו נמצאות הכוסיות ומגעים ערסיםושערסים באים הם באים בכמיות..
  וכולם יודעים טוב טוב מה קורה שערסים מגעים הכוסיות הולכות ובמקום הכוסיות באות החברות של הערסים שנקראות ערסיות וככה נופלת הצלחה שבהתחלה היית מאוד גדולה

 12. דרור הגיב:

  [חלק מהתגובה היה ספאם ועל כן הוסר – "ההנהלה"]
  ובקשר למה שחבריי המלומדים כתבו פה אין ספק שלא צריך לראות מי הסתכל לי בפרופיל והוא (יותר נכון היא) לא צריכה לדעת אם הייתי רוצה שהיא תדע פשוט צריך לרשום לה הודעה ופה פשוט אפשר לגמור את הסיפור אם רוצה יהיה לה את האופציה לחזור

 13. מקושרים הגיב:

  מקושרים הוא פשוט אתר מוצלח !

 14. זין הגיב:

  איך עושים פרצופים במקושרים?

 15. ויקי הגיב:

  איך עושים פרצופים במקושרים?
  נגיד 🙂 זה עושה סמיילי ו=] סתם לא עושה כלום…..יש גם 🙁 זה פרצוף עצוב ו:@ זה רשע יש עוד…

 16. שלי הגיב:

  תנו עוד פרצופים… ויקי הפרצופים שלך עובדים

 17. Della הגיב:

  Stellar work there eveyrone. I'll keep on reading.

 18. In most instances, all an argument proves is that two people are present.